
Navštíveno 1523x

Čau stavaři a stavebníci.
řeším v domečku topení a jsem před rozhodnutím, jakou cestou se vydat.
Stav je následující:
V přízemí podlahové topení, kromě pracovny, kde bude klasický radiátor.
V podkroví klasické radiátory.
Podlahové topení - cca 60 m2
Klasických radiátorů je 7, plus koupelnový žebřík.
Vytápět se bude plynem, ohřev TUV kombinovaný - elektrika/plyn, případně pouze plyn.
Jde mi o následující věc.
Mám dva návrhy topení:
1. kondenzační kotel se zásobníkem TUV 120 litrů v kombinaci s nízkoteplotními radiátory.
2. klasický turbokotel se zásobníkem nebo bez něj, výměník a radiátory klasické.
1. varianta je asi elegantnější co do provedení, ale vychází nepoměrně dráž, navíc nízkoteplotní radiátory jsou baga jako prase a moc se mi do nich nechce. Ale pokud návrh 2 bude totální kravina, jsem ochoten do toho jít.
2. varianta se mi líbí více, klasický radiátor je hezčí, kotel je levnější, i když nemá takovou účinnost (rozdíl 40 tisíc je však docela dost)
Výměník má kouzlo v tom, že pokud si v budoucnu vzpomenu na panely na střeše, mám v systému zařízení, které můžu použít a nemusím do toho až tak vrtat.
Napadne někoho ještě nějaká varianta?
Tak a teď do mě - potřebuju radu :oDD
Klasický kotel vůbec nemá smysl kupovat, od příštího roku platí směrnice ohledně šetření energií a do pár let bude cokoli s klasickým spalováním tvrdě znevýhodněno. Navíc při dnešních cenách plynu nemá nekondenzační způsob zisku tepla z něj vůbec smysl, je to vyhazování peněz oknem. Co se týká té tajemné "nízkoteplotnosti" - kondenzační technika funguje od teploty vratné vody do kotle a nemá sebemenší problém fungovat na tepelném spádu 75/55 st.C, který se právě obecně jako nízkoteplotní označuje. Pokud se dobře spočítají tepelné ztráty a radiátory navrhnou na tento spád, nevyjdou žádná baga, ale normální běžné radiátory a rozdíl na ceně nenbude nijak velký. Je vhodné si uvědomit, že maximální výkon topení a tím radiátorů totiž potřebujeme statisticky tak 3 týdny za celou zimu, jinak se vždy pohybujeme pod potřebou max výkonu a tím i v nižších teplotách topné vody, čili kondenzaci stejně využíváme prakticky CELOU zimu. Je nebetyčná hovadina počítat radiátory na spád podlahovky (45/30), to je nesmysl. A samozřejmě stále u kondenzační techniky platí, že i v okamžiku kdy nekondenzuje, stále je úspornější než spalování klasické, což je dáno konstrukcí hořáku a tvorbou směsi. Takže i v těch pár dnech za zimu, kdy se teploty vratné vody z radiátorů pohybují nad rosným bodem spalin, pořád jedeme ekonomičtěji a levněji, než se sebelepším kotlem s klasickým spalováním. Tvá varianta 1/ je normální, logické a nejvíce ekonomické řešení otopu a ohřevu vody, pokud uvažujeme krom pořizovacícvh nákladů taky náklady provozní. Pokud koukáš jen na pořizovací cenu, jdeš na to špatně a až to poznáš, bude pozdě.

06.04.2012, 12:31 |
Tea Osobně bych kondenzační kotel se zásobníkem pro ohřev TUV 40-60l a podlahovku všude. Nízkoteplotní okruh, jednoduché a úsporné řešení.
Radek.613: díky :-) - nechal jsem to spočítat ještě jednou (poté, co jsem si přečetl Tvou radu) a vyjdou mi i klasický radiátory s tím, že budou o něco málo delší - to už nevadí :-) A nakonec s cenou kotle, kterou mi topenář udělal to zase tak extrémní není.
Tea: to právě nejde, protože jsem tele a když jsem dělal podkroví, tak dlouho jsem měřil a počítal, až jsem se přepočítal a postavil je o 25 cm nižší. Parapety mám tudíž na 80 cm už teď (i to je myslím mimo normu) a nemůžu vylejt podlahu kvůli topení (naštěstí mám panelový strop, takže postačí stěrka.
Zkurv..l jsem si to sám, ale teď už s tím nic nenadělám...